Banana split

Banan splitBanana split eshte nje recete teper e thjeshte e kuzhines amerikane e cila perbehet nga banane dhe akullore zbukuruar me shurup çokollate, lajthi te copetuara dhe krem pana te rrahur.
Perberesit

  • 1 banane e forte
  • 1 top akullore me vanilje
  • 1 top akullore me çokollate
  • 1 top akullore me luleshtrydhe
  • shurp çokollate ose 50gr çokollate te shkrire
  • 2 luge reçel luleshtrydhe
  • krem pana i rrahur
  • copeza çokollate
  • copeza lajthie, arra, bajame etj

Presim bananen per se gjati, por pa e ndare deri ne fund ne menyre qe te dy gjysmat te jene te bashkuara dhe vendosim mbi te nga nje top akullore me çokollate, vanilje dhe luleshtrydhe. I japim akoma me shume shije duke hedhur mbi akulloren me vanilje dhe luleshtrydhe pak shurup çokollate dhe mbi akulloren me çokollate pak reçel luleshtrydhe. 

E zbukurojme me krem pana te rrahur dhe i hedhim siper copeza çokollate dhe lajthie. Sipas deshires mund te vendosim siper cdo akullore nga nje qershi. E sherbejme menjehere.

Reklama

1 Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: