Kus kus me perime

Kus kus me perimeKus kusi me perime, eshte nje pjate e pare teper e shijshme dhe e shendetshme e cila mund te pregatitet me cdo lloj perimi qe ju pelqen apo ato qe jane te stines. Mund gjithashtu ta sherbeni edhe te ftohte apo ne temperature ambjenti, dhe me perimet e stufuara qe ju mbeten mund te shoqeroni brusketat.
Perberesit

 • 200gr kus kus te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 1 karrote
 • 2 patellxhan
 • 2 kungulleshka
 • 3 speca me ngjyra te ndryshme
 • 1 qepe e vogel e kuqe (ne pamundesi te saj mund te perdorni qepe te zakonshme)
 • 3-4 domate
 • pak spec te kuq djeges
 • vaj ulliri
 • kripe
 • 1 pako te vogel shafran (fakultative)

Lajme shume mire te gjitha perimet dhe i presim ne kubik ose shirita paksa te medhenj, por me te njejten madhesi. I kaverdisim ne nje tigan te thelle me 5-6 luge vaj ulliri ne zjarr te ulet te gjitha perimet pervec domateve te cilat do ti shtojme te fundit, i vendosim kapakun dhe presim derisa te zbuten duke i perziere here pas here. Nese masa thahet shume, mund te shtojme nje filxhan te vogel uje ose leng perimesh.

Sapo perimet te jene zbutur, shtojme copezat e domateve, kripe dhe pak spec te kuq djeges, i perziejme mire dhe i leme te gatuhen per 5-10 minuta.

Nderkohe kemi pregatur kus kusin sipas recetes qe e gjeni ketu, duke i shtuar ujit pak shafran per ti dhene ngjyre dhe shije.

E sherbejme kus kusin me perime duke hedhur kus kus ne mes te pjates ne formen e nje mali te vogel dhe siper disa luge nga salca me perime, ose mund ti perziejme te gjitha bashke.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: