Si të pjekim gështenjat në furrë

Geshtenja te pjekura ne furreMenyrat per te gatuar geshtenjat jane te shumta: te pjekura ne zjarr ne tiganin e posaçem me vrima, te pjekura ne furre, te ziera me gjithe lekure apo te ziera duke i hequr lekuren e jashtme, ate me te forten. Me poshte po ju paraqesim metoden e pjekies ne furre, e cila eshte edhe me lehtesisht e realizueshme neper shtepite tona.

Perberesit

  • 1kg geshtenja

Lajme shume mire geshtenjat nen uje te rrjedhshem te ftohte, i vendosim ne nje tas te madh te mbushur me uje dhe i leme ne kete menyre te zbuten per rreth 2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, i kullojme dhe i presim pak me thike nga te dyja anet horizontalisht.

I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 250°C per rreth 30-40 minuta, duke i perziere disa here. Ashtu te nxehta siç jane, i vendosim ne nje pecete te paster dhe i mbulojme per rreth 10 minuta ne menyre qe ti hiqet lekura sa me shpejt.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: