Kubik pule me pançetë dhe bizele

Copeza pule me bizele dhe panceteKete recete ma serviren ne nje dreke familjare dhe normalisht nuk mund te rrija pa e kerkuar menyren sesi pregatitej. Eshte fare e thjeshte dhe eshte gati ne vetem 20 minuta!
Kini parasysh qe nese receten e pregatisim me bizele te fresketa, ti ziejme paraprakisht ne uje me pak kripe per rreth 15 minuta.

Perberesit

  • 400gr gjoks pule i prere ne kubik dhe i kaluar ne miell
  • 200gr pançete ne kubik ose shirita
  • 400gr bizele te ngrira (ose te fresketa)
  • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
  • pak leng perimesh i nxehte
  • kripe
  • piper te zi te sapobluar
  • gjalp
  • vaj ulliri
  • per zbukurim: gjethe sherebeli

Kaverdisim ne zjarr mesatar me pak gjalp dhe vaj ulliri copezat e pules derisa te marrin ngjyre nga te gjitha anet. I shuajme me veren e bardhe, ngreme zjarrin ne maksimum ne menyre qe te avulloje alkooli i veres, ulim zjarrin serisht dhe shtojme pançeten, bizelet, pak kripe, pak leng perimesh (ose uje), i vendosim kapakun dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per 10-15 minuta.

E sherbejme ne pjate te zbukuruar me ndonje gjethe sherebele dhe te sperkatur me piper te zi te sapobluar.

*Per nje variant ndryshe: mund te shtojme edhe pak pana kuzhine per ta bere pjaten me kremoze.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: