Biskota me arrë kokosi

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Biskota me arre kokosi logo
Per mua kjo eshte menyra me e mire per te shijuar arren e kokosit… keto biskota jane vertete nje mrekulli! Sa here qe i pregatis veshtire te mbetet ndonje brenda pak oresh. Me pak fjale nje sukses i garantuar. Per me teper, i vetmi perberes qe mund t’iu mungoje ne kuzhine eshte arra e kokosit e grire (e cila gjendet shume lehte ne ditet e sotme) ndersa gjalpi, vezet, sheqeri e mielli normalisht jane pjese e çdo shtepie. Mjafton vetem te ndiqni hap pas hapi receten dhe do te merrni komplimenta pa fund! Mos harroni te nxirrni gjalpin dhe vezet nga frigoriferi gjysme ore perpara se te filloni pregatitjen.

Perberesit per 20-22 biskota

 • 160gr arre kokosi te grire
 • 100gr sheqer
 • 100gr gjalp
 • 2 veze
 • 4 luge miell 00
  …per zbukurim
 • 50gr çokollate e zeze e shkrire

Perziejme gjalpin me sheqerin derisa te perftojme nje krem homogjen. Duke vazhduar perzierjen shtojme me rradhe vezet e rrahura, miellin dhe arren e kokosit te grire. Masen e ndajme ne sfera te vogla  te cilat i vendosim ne tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne 160°C per 20-25 minuta.

I nxjerrim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht pa i hequr nga tava. I  vendosim ne nje ene te mbyllur hermetikisht dhe i ruajme per maksimumi 1 jave.

Nese duam te kemi nje efekt me te bukur pamor, biskotat i zbukurojme duke i sperkatur me pak çokollate te zeze te cilen e kemi shkrire paraprakisht ne banjomari. Çokollaten e marrim me nje luge te vogel dhe e hedhim ne menyre te çrregullt mbi biskotat e ftohta kur jane akoma ne tave.

29 Comments

 1. sonila says:

  Ju lutem mund te me thoni se c’fare eshte Pluhur pjekes sepse nuk e di ??????????? Me sa ta krahasoj ose me ke ngjet Pluhuri Pjekes???????????
  Ju lutem mund te me ktheni pergjigje
  Me respekt Sonila dhe Faleminderit per embelsirta tuaja.

  Pëlqejeni

 2. Unë Gatuaj says:

  Pluhuri pjekes eshte nje pluhur i cili ngjan per nga pamja me soden e bukes, por sherben per ti fryre embelsirat ne momentin qe ato piqen, pa qene nevoja te vijne paraprakisht.

  Pëlqejeni

 3. marsela says:

  “Biskotat me arre kokosi” ishin shume te mira, por une doja te dija per nje perberes qe eshte shume i perdorur ne embelsira PLUHRI PJEKES, a mund te me tregoni se ku mund ta gjej?

  Pëlqejeni

 4. anna says:

  Persh.. doja tju pergezoja per recetat dhe per faktin qe i pergj te gjitha pyetjeve tona.. pyetja ime eshte: pse komplimentava te amvisava nuk i ktheni asnjehere pergj? Klm edhe nje here keni pergezimet dhe falenderimet e mia per ndihmen dhe seriozitetin tuaj… flm…

  Pëlqejeni

  • Unë Gatuaj says:

   @Anna, te jesh e sigurt qe ne i lexojme te gjitha komentet dhe komplimentet qe na behen ne faqen tone, por duam qe pergjigjet qe ne japim te fokusohen me shume ne pyetjet lidhur me kulinarine. Mgjth u jemi mirenjohes dhe i falenderojme te gjithe ata qe na komplimentojne pasi ne kete menyre na bejne te ecim perpara pavarsisht veshtiresive qe na dalin rruges.

   Pëlqejeni

 5. anna says:

  Po patjeter e kam sh te qarte qe i lexoni te gjitha… edhe nje here une ju komplimentoj pasi jeni faqja me serioze qe kam hasur deri tn.. vazhdoni keshtu dhe mos e ndryshoni menyren e punes suaj eshte unike dhe e mbrekullueshme… jam e sigurt qe te gjithe jan ne nje mendje me mua.. pune te mbare ne vijim.. me sh perzemersi…

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: