Tavë dhèu Tiranëse

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Tave dheu tiranese

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte tradicionale e kuzhines shqiptare e gatuar ne cdo ane te Shqiperise, por mbi te gjitha ne Tirane dhe rrethinat e saj. Tradicionalisht gatuhet dhe sherbehet ne tava balte, por nese nuk mund ti gjeni, mundet fare mire ta pregatisni ne tava porcelani.

Perberesit

 • 500gr melçi viçi e prere ne kubik (mund ta zevendesoni me copeza mish viçi)
 • 200gr gjize te kripur
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • 50gr gjalp pa kripe
 • 2 luge koncentrate domatesh
 • 2 gjethe dafine
 • rigon
 • pak spec te kuq djeges
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri

Parangrohim furre ne 180°C.

Ne nje tigan, kaverdisim melçite ne vaj ulliri derisa te zbuten dhe i leme menjane.

Shkrijme gjalpin ne zjarr mesatar, shtojme hudhrat, pak spec te kuq djeges, dafinen, dhe i perziejme derisa hudhrat te zbuten. Shtojme melçite e viçit dhe i rregullojme me rigon, kripe e piper te zi. Shtojme koncentraten e domateve, nje gote uje te ftohte dhe i perziejme te gjitha shume mire.

Kur copezat e melçise te jene zbutur, shtojme gjizen dhe e transferojme te gjithe perberjen neper tava balte.

I pjekim per 15 minuta apo derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe. E sherbejme taven e dheut me buke te thekur shoqeruar me nje gote raki.

8 mendime mbi “Tavë dhèu Tiranëse

 1. ju lutem mos u ngateroni kot.n.q.se doni taven tironse nuk mund ta gatuani me djath apo gjize pa kryp, por vetem me gjize baxhoje e cila nuk lshon shum uje.Per recetat e tjera urime

  Pëlqejeni

 2. Eshte recete qe ne cdo lokal qe shkoj eshte e pa diskutuar qe ta plotesaoj me fergese Tiranase sidomos nje gatim special te saj te shiojshme ja jep Kompleksi STUGA .SHkoni shijojeni .Nuk do tjureje.fl

  Pëlqejeni

 3. Fergesen tiranase e kam provuar dhe eshte shume e mire,pervec kesaj kam gatuar shume gjelle te tjera duke ndjekur keshillat tuaja dhe mund tju them me bindje se ju keni shume gusto ne te gatuar dhe e keni organizuar shume mire kete pune ne f.b. Ju pergezoj per punen tuaj kaq me shije dhe ju pershendes

  Pëlqejeni

 4. Pershendetje, une jam Shkodran dhe e kam hanger taven e dheut Tiranase kur kam kene ushtar ne Tirane, dhe me ka pelqyer shume.
  Tash qe e gjeta kete recete deshta ta provoj me e gatu vete por kisha nje pyetje, A mund te perdori ndonje send tjeter zevendesues per tave (p.sh. tave alumini, qelqi etj??
  Ju faleminderit
  Ps: Shume faqe e bukur ju lumte.

  Pëlqejeni

  1. @Din, tava e dheut Tiranase merr pikerisht ate shije karakteristike, sepse gatuhet ne tave balte. Ne tave tjeter sigurisht qe mund ta gatuash, vetem se do te jete shume larg asaj origjinales. Faleminderit qe na ndjek!

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.