Patate në furrë

Patate furrePatatet ne furre jane nje nga garniturat klasike qe perdoren ne ditet e sotme vecanerisht per te shoqeruar mishin e kuq, por cili eshte sekreti per t’i pregatitur ne menyre perfekte: pra krokante ne siperfaqe, te buta ne brendesi, te mos ngjiten ne tave dhe te marrin ngjyre te arte? Pergjigjen e gjeni duke ndjekur keshillat tona me poshte:

Perberesit

  • 1kg patate
  • 2 thelpinje hudher
  • 2 dege rozmarine ose sherebel
  • vaj ulliri
  • kripe

Patatet e lara dhe te qeruara i presim ne kubik te medhenj dhe i vendosim ne nje ene me uje te ftohte per rreth gjysme ore. Ne kete menyre ato humbasin shumicen e niseshtes se tyre, gje e cila i ben me krokante ne siperfaqe. Pasi ia kemi nderruar ujin disa here, i shplajme dhe i veme te ziejne per 10 minuta ne tenxhere me uje te vluar.

I kullojme, i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre, shtojme thelpinjt e hudhres se shtypur, rozmarinen ose sherbelin, vajin e ullirit dhe pak kripe. Mundohemi qe me patatet te formojme vetem nje shtrese; ne kete menyre do te piqen uniforme siper dhe poshte. I leme te gatuhen ne furre te nxehte ne 200°C per rreth 20 minuta, derisa te kene marre nje ngjyre te arte ne siperfaqe. Ne momentin e servirjes heqim thelpinjt e hudhrave dhe deget e rozmarines dhe i sherbejme te nxehta.

Foto nga: http://chelseawinter.co.nz/

6 mendime mbi “Patate në furrë

  1. Nuk me pelqejne keto patate nuk i dua kokerr i dua prerje te holla per tu skuqur, si gatuhen ne furre jo ti skuqesh ne tigan por ne furre…

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.