Qofte me gjize ne salce domatesh

Qoftet me gjize ne salce domatesh perbejne nje pjate te dyte tradicionale Kalabreze, zakonisht e perdorur ne fshat si zevendesuese e qofteve tradicionale me mish te grire. Gjithashtu kjo recete mund te sherbej edhe si nje salce e shijshme per te shoqeruar makaronat.
Perberesit per rreth 25 qofte

 • 350gr gjize dele (ne pamundesi te saj mund te perdorim gjize lope)
 • 140gr tul buke
 • 2 veze
 • 1 thelb hudher
 • 100gr djath kackavall te grire
 • 1 luge te vogel majdanoz
 • piper
 • kripe

Per salcen

 • 750ml salce domatesh
 • 5 luge vaj ulliri
 • 1 thelb hudher
 • kripe

Therrmojme 140gr buke me duar ose me ndihmen e nje mikseri, e vendosim ne nje tas te thelle bashke me gjizen e deles, vezet, thelbin e hudhres se shtypur, djathin kackavall te grire, majdanozin dhe pak piper. I perziejme te gjithe keta perberes bashke derisa te formohet nje mase e bute, por e lidhur, me pas e provojme per kripe dhe i shtojme aq sa nevojitet.

6 mendime mbi “Qofte me gjize ne salce domatesh

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.