Krem shantili

Krem shantili

Kremi Shantili, i krijuar nga francezi François Vatel ne shekullin e XVII, eshte i perbere nga pana e fresket e rrahur, vanilje dhe sheqer pluhur ne raportin 5 pana dhe 1 sheqer. Duke qene nje nga kremerat me te perdorur ne pastiçeri, perveç se perdoret i vetem neper emblesira te ndryshme, shpesh bashkohet edhe me Kremin e pastiçerise per te formuar Kremin diplomat

Perberesit per 250gr krem shantili

  • 250ml krem pana nga frigoriferi
  • 50gr sheqer pluhur
  • 1/2 luge te vogel vanilje pluhur

Ne nje tas te madh, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik me shpejtesi maksimale kremin pana derisa te trashet. Shtojme sheqerin pluhur te situr dhe vazhdojme rrahjen derisa kremi te kete arritur trashesine e deshiruar. Shtojme se fundi edhe vaniljen pluhur, dhe e rrahim edhe per 3 apo 4 sekonda te tjera.

Kremi shantili mund te pregatitet maksimumi nje dite perpara perdorimit, dhe te ruhet ne frigorifer i mbuluar me leter celofoni. Nese para perdorimit veme re qe ne siperfaqe te tij eshte formuar nje leng, pra eshte ndare kremi nga uji, vazhdojme rrahjen edhe per pak çaste derisa kremi te rezultoje homogjen.

Foto nga: http://domesticfits.com/

4 mendime mbi “Krem shantili

  1. Une vdes per torta dhe kjo recete me pelqeu shume, e bashkova me krem pastiqerie dhe kam bere 1 torte super… ju falenderoj per recetat e shijshme qe publikoni…

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.