Pulë me arra (lëng zogu)

Kjo eshte nje recete shume e thjeshte per te gatuar pulen, sherbyer mbi nje salce te trashe me baze arrash. Ne vend te pules mund te perdorim edhe mishin e vicit i cili i jep pjates nje shije me te forte.

Perberesit

  • 1 pule te plote (500-600gr) e ndare ne copa
  • 100gr gjalp pa kripe
  • 50gr gjalp te shkrire
  • 15 thelpinj arra te qeruara dhe te shtypura
  • 2 luge uthull
  • 2 luge miell
  • 1 thelb hudher te grire holle
  • piper te kuq pluhur
  • kripe dhe piper te zi te sapobluar per shije

Ziejme copat e pules ne uje te ftohte me kripe derisa te zbuten. I heqim nga tenxherja, i leme menjane dhe kullojme lengun e pules te cilin do ta perdorim per te pregatitur salcen me arra.

Ne nje tigan qe nuk ngjit, shkrijme gjalpin, shtojme miellin dhe e gatuajme ne zjarr te ulet per rreth 5 minuta. E shuajme masen me lengun e pules duke i perziere shume mire derisa te formohet nje salce pa kokrriza. E heqim salcen nga zjarri dhe shtojme arrat, hudhren, uthullen, kripen, piperin e zi duke i perziere te gjitha bashke.

E sherbejme pulen ne nje pjate te ceket mbuluar me salcen me arra, gjalpin e shkrire dhe pak piper te kuq te bluar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.