Tavë Elbasani (Tavë kosi)

rsz_tave_kosiTava e Elbasanit ose e quajtur ndryshe Tave kosi, eshte nje recete tipike Shqiptare e pregatitur me pjesen e shpatulles ose brinjet (mund te perdorni si mish qengji ashtu dhe dashi per kete recete) i pjekur ne furre ne nje baze salce me kos dhe pak oriz. Kjo pjate u be shume e famshme kur Ismail Qemali erdhi ne Vlore ne vitin 1912, dhe kerkoi te provonte kete gatim te shijshem. Kjo eshte arsyeja pse Tava e kosit pregatitet vecanerisht ne Diten e Pavarsise!

Perberesit

 • 750gr shpatull qengji (ose brinje) te ndara ne 4 pjese
 • 4 luge gjalp pa kripe
 • 2 luge oriz kokerrgjate
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen me kos

 • 1kg kos ne temperature ambjenti
 • 5 veze
 • 4 luge miell
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Per mishin e qengjit, parangrohim furren ne 190°C.

E sperkasim mishin me kripe, piper te zi dhe gjysmen e gjalpit dhe e pjekim ne furre derisa te jete gjysme i gatshem. I hedhim pak uje nese shohim qe mishi thahet shume.

E heqim taven nga furra, shtojme oriz dhe e leme menjane.

Per salcen me baze kosi, skuqim per 3-5 minuta miellin ne gjalpin e mbetur duke i perziere shume mire. Rrahim vezet me kosin, shtojme kripe, pak piper te zi te sapobluar dhe se fundi masen me miell. E hedhim salcen me kos mbi mishin e qengjit dhe e pjekim per rreth 45 minuta. E sherbejme te ngrohte.

*Keshille: Nese perdorim mish dashi ne vend te mishit te qengjit, duhet ta gatuajme fillimisht ne tenxhere me presion per 10-15 minuta dhe me pas te veprojme si me siper.

Foto nga: http://www.epicurus.com/

14 mendime mbi “Tavë Elbasani (Tavë kosi)

 1. Pershendetje.
  kam gatuar ca nga recetat tuaja dhe me kane pelqyer, dje bera kete recete tave kosi, dhe nuk u be ashtu sic shpresoja. Ne recete ju thoni qe mbasi eshte mishi 1/2 i bere,i hedhim orizin,ne kete kohe heqim taven ,pastaj hedhim orizin apo jo? Po miellin sa luge duhet? une i hodha nje luge gjelle miell,dhe kosi im ishte ca i trashe, mos mbase keto te dyja jane shkaku qe nuk u be tava e mire,ju lutem me ktheni pergjigje qe ta di si ta bej per rradhes tjeter,ju faleminderit kalofshi sa me bukur.

  Pëlqejeni

 2. U be e trashe dhe orizi i pa zier.Ne recete ju thoni kur mishi te jete gjysme i pjekur shtojme orizin, po orizi si mund te zieje po mos ti hedhim ca uje apo jo,do ishte mire sikur recetat tuaja ti shpjegoni me imtesisht, une keto recete nuk e kam gatuar ndonjehere dhe per here te pare nuk me pelqeu fare dhe kjo ishte sepse doli e trashe sepse ndejti ne furre per 45 min pasi ja hodha salsen sic thote receta.Shpresoj qe do ti korrigjoni gabimet dhe te na ndihmoni me recetat tuaja te shijshme.Flm .

  Pëlqejeni

 3. pershendetje.kisha nje pyetje per kete tave. gjithmone qe e bej,kosi eshte si i prere .kur kam ngrene ne nje restorant, nuk ishte keshtu.po juve si iu del ? faleminderit

  Pëlqejeni

  1. Ndodh shpesh kur s’ja ke marre doren, une e kam thene me lart menyren time dhe qe mos te te pritet tava e kosit kur e fusim ne furre te kete temp ambienti dhe furra ne 200grade poshte-lart gjer sa te shikosh qe masa eshte e mpiksur dhe ne kete moment e vendos temp vetem lart sa te marre faqe te arte, mos e ler me shume seç duhet ne furre sepse kur kalon pjekja mund te shteret dhe ndryshon konsistence dhe normal me e kripur, ndersa kur i kalon temp pritet. Tava e kosit eshte pak delikate siç e shikon por nese je e kujdeshme eshte e lehte dhe ia vlen,pershendetje

   Pëlqejeni

 4. un e kam gatuar ket recet dhe me eshte bere shume e shishme..kur hedhim kosin vezet dhe miellin…duhet te jet ftohur pak. miwshi me orizin…se ndaj dhe kosi dele si i prer…e ben nxehtesia te tille…

  Pëlqejeni

 5. pershendetje,
  une sot gatova kete recete. ne fakt me doli shume i mire,mmmm yummy vetem nje gje te vogel bera ndryshe. mishin e zjeva ( mishin e qingjit) per 30 min bashke me orizin pastaj e futane vure bashke me salcen. nese flm per receten. 🙂

  Pëlqejeni

 6. Si fillim ne vend te “gjalp” tek perbersit e salces duhet miell gruri(behen dhe gabime), ndersa sa per menyren si e pergatisim ne ne Elbasan taven e kosit eshte shume e lehte.Veme mishin me pak kripe per te zier dhe kur te jete gjysem i zier i hedhim 1 filxhan kafe me oriz, e leme te zihet plotsisht sa me perafersi te mbetet 1kg leng mishi, e hedhim ne taven ku do ta pjekim dhe pergatisim salcen. Ne nje tas te bollshem hedhim miellin dhe i shtojme kosin duke e perzier, shtojme vezet dhe masen e perziejme me mikser ose tel kuzhine mire e mire, kete mase e shtojme ne tepsi ku kemi mishin me leng, e perziejme lehte me luge dhe i coptojme pak gjalp ose vaj ulliri persiper dhe e fusim te vaket, e pjekim ne temperature 200-220 grade ne menyre qe te mos na pritet, kur ta shohim qe masa eshte mpiksur e veme temp vetem lart sa te marre te arte dhe ju befte mire.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te I paemër Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.