Gjyveç me patate

Gjyveci me patate, ashtu si gjyveci me oriz (apo makarona), eshte nje pjate tipike elbasanase e cila perdoret edhe ne ditet e sotme per shkak te shijes mesdhetare qe eshte mjaft e preferuar nga shqiptaret kudo qe ndodhen.
Perberesit per 4 persona

  • 500gr mish vici
  • 1.5kg patate
  • 1 qepe mesatare
  • 2 domate mesatare (ose 1 luge salce domatesh koncentrat)
  • 4-5 luge vaj ulliri
  • spec i kuq jo djeges
  • kripe
  • piper i zi
  • majdanoz
  • disa gjethe dafine

Ne nje tigan te thelle apo ne nje tenxhere hedhim 4-5 luge vaj ulliri, shtojme qepen dhe domatet te grira holle, shtojme mishin e prere ne thela mesatare dhe i kaverdisim lehte derisa qepa te marre nje ngjyre te arte. I kriposim dhe i piperosim, shtojme disa gjethe dafine dhe i hedhim uje sa te mbulohet mishi. Ne kete menyre e leme mishin te zieje per rreth 20 minuta ne zjarr te avashem.

2 mendime mbi “Gjyveç me patate

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.