Kërnacka të furrës

Perberesit per 4 persona

 • 250gr mish te grire
 • 2 qepe te vogla
 • 2 feta buke te thare
 • 2 luge miell
 • 1 veze
 • 2 thelpinj hudher
 • majdanoz
 • kripe
 • piper
 • miell per skuqje

Per salcen

 • 1 luge miell
 • 2-3 luge uthull
 • 1 luge salce domatesh (ose 1 domate te grire)
 • 3-4 thelpinj hudhra
 • majdanoz
 • dafine
 • rigon
 • spec i kuq jo djegs
 • kripe
 • piper

Si fillim, lagim buken e thare me pak uje, me pas e shtrydhim, e therrmojme me duar dhe e vendosim ne nje ene te thelle. Shtojme mishin e grire, qepet e grira holle, vezen, majdanozin e grire, thelpinjte e hudhres se shtypur, piperin dhe kripen.

Masen e perftuar e ndajme ne racione te vegjel dhe i japim forme cilindrike. I kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin nje ngjyre te kuqerremte nga te gjitha anet. Pasi i kemi skuqur te gjitha kernackat i rreshtojme ne nje tave dhe fillojme me pregatitjen e salces:

Ne vajin e mbetur, shtojme miellin duke e perziere mire qe te mos formohen kokrriza, e shuajme me uthull, shtojme salcen e domateve (apo domaten e grire), pak uje te nxehte, kripe, piper, dafine, rigon, specin e kuq dhe hudhrat e grira holle. E leme ne kete menyre te gatuhen te gjithe perberesit se bashku per rreth 10 minuta dhe me pas kete salce ia hedhim kernackave qe kemi shtruar ne tave. Taven e  fusim ne furre te parangrohur ne 180 grade per 15-20 minuta. Kjo pjate sherbehet e sperkatur me lengun e saj dhe me majdanoz te fresket e te grire holle.

7 mendime mbi “Kërnacka të furrës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.