Lakror me miell misri

Lakrori eshte nje lloj byreku i pregatitur sidomos ne krahinen e Korces. Receta origjinale perfshin pjekjen e lakrorit ne sac dhe mbushjen e tij me hithra, por duke qene se kete luks e kane vetem grate korcare qe jetojne me teper ne zonat rurale, ne po iu paraqesim nje recete te perafert e cila eshte po aq e shijshme.
Perberesit per 4 persona

 • 250gr miell misri
 • 400ml uje (2 gota)
 • 2-3 luge vaj
 • kripe

Per mbushjen:

 • 1kg spinaq
 • 100gr djath te bardhe
 • 1 veze
 • kripe
 • piper

Ne fillim, sitim miellin e misrit dhe e hedhim ne nje tenxhere me uje te valuar me pak kripe duke e perziere derisa te formohet nje mase e trashe. E heqim nga zjarri dhe e shtrojme ne nje tave te cilen e kemi lyer me pak vaj. Mbi te shtojme mbushjen me spinaq te cilen e pregatisim ne kete menyre:

2 mendime mbi “Lakror me miell misri

 1. Me sa kuptoj une, receta e mesiperme i bie qe te jete pispili. Ime me e gatuan gjithmone ashtu sikurse edhe grate e tjera te familjes. Mbi te gjitha me pelqen metoda e sime meje si dhe ajo e halles sime e cila shtresen e siperme e mbulon me kos komplet. Merr nje shije te mrekullueshme. Edhe dicka tjeter asnjehere nuk e kam rastisur variantin e mesiperm, ku mielli perzihet me ujin.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.