Oshmare korce

Oshmarja eshte nje gatim tipik i malesive te Korces i cili sherbehet kryesisht ne mengjes.
Perberesit per 4 persona

  • 500gr miell misri
  • 1l qumesht
  • 150gr djath te bardhe
  • 100gr gjalp
  • kripe

Ne nje tigan vendosim gjalpin te shkrije, shtojme djathin e grire dhe e leme te skuqet per pak minuta ne zjarr te avashem. Hedhim pak kripe, qumeshtin dhe pasi ky te kete marre vale, shtojme miellin e misrit te situr fillimisht dhe e perziejme shpejt qe te mos formohen kokrriza. Vazhdojme perzierjen derisa masa te shkeputet nga anet e enet dhe gjalpi te kete dal ne siperfaqe. Oshmari vendoset ne nje pjate te ceket dhe serviret e ngrohte.

Një mendim mbi “Oshmare korce

  1. oshmare behet duke skuqur gjalpin.hedhim ujin me kripe dhe i leme derisa te marrin vale.e leme pak menjane tenxheren sa te bjere vala dhe pastaj shtojme miellin e misrit pak nga pak qe te mos krijohen kokrriza.pak me vone shtojme dhe djathin dhe nga pak gjalp te shkrire.e heqim kur oshmari shkeputet nga tenxherja.behet shume i mire se gatuaj gjithmone

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.