Paçe këmbësh

Perberesit per 4 persona

  • 1kg kembe vici
  • 1 qepe mesatare
  • 2-3 karrota
  • 2 dege selino
  • 50 gr gjalp
  • 4-5 thelpinj hudhra
  • 2-3 luge uthull
  • disa gjethe dafine
  • spec djeges
  • kripe

Si fillim, pastrojme kembet, i presim me ndihmen e nje hanxhari tek kycet dhe i vendosim ne nje ene me uje te ftohte per afer 2 ore. Pasi te kaloj kjo kohe, kembet vendosen per tu ziere ne zjarr te avashem ne nje tenxhere me uje te ftohte; pasi te kene marre vale i heqim shkumen dhe shtojme selino, qepe, karrota, dafine, piper te zi dhe kripe. Zierja vazhdon derisa mishi te shkeputet nga kocka, dhe me pas ndajme kocken nga mishi duke e prere kete te fundit ne copa te vogla.

Ne nje tenxhere tjeter shkrijme pak gjalp, kaverdisim copezat e mishit, i shtojme lengun e tyre dhe e leme te marre vale duke i shtuar gjithashtu specin djeges, hudhrat e shtypura, uthullen dhe piperin e zi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.