Gezuar Diten e Veres

Dita e Veres, nje feste me origjine pagane ne te cilen njerezit i faleshin perendive, eshte trasheguar ne vecanti nga qytetaret e Çermenikes afer Librazhdit te sotem. Kjo dite shenon fundin e dimrit dhe celjen e bimesise e cila eshte prirese e hyrjes se pranveres. Si zakon, ne 13 mars, njerezit marrin nje tufe te vogel bari te njome bashke me rrenjet dhe dheun e tij per mengjesin e dates 14 mars.

Shenja dalluese e kesaj feste eshte pregatitja e ballokumeve, specialitet i qytetit te Elbasanit, receten originale te se ciles mund ta gjeni ketu.

Pervec kesaj embelsire kaq te shijshme, ne iu rekomandojme gjithashtu qe ne kete dite kaq te vecante, tavolina juaj te jete shtruar me gatime te kuzhines tradicionale elbasanase, duke filluar qe nga tava me pistil, tava a kosit e deri tek gjyveci me patate apo oriz.

Gezuar Festen dhe Ju befte mire!

2 mendime mbi “Gezuar Diten e Veres

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.