Mish qengji me argjinar dhe bizele

Qengji i gatuar me argjinar dhe bizele, perben nje pjate te dyte tipike Kalabreze e cila gatuhet vecanerisht me rastin e Pashkeve.
Perberesit per 6 persona

 • 1kg mish qengji
 • 400gr zemer argjinari
 • 450gr bizele te fresketa (ose te ngrira)
 • 60gr galete
 • 2 qepe mesatare
 • 1 thelb hudher
 • 2 feta buke
 • 2 luge djath Parmixhano te grire
 • 1 luge djath Pekorino te grire
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 2 kuba koncentrate vici
 • 8 luge vaj ulliri
 • 1 gote vere te kuqe
 • kripe
 • piper

Ne fillim pregatisim lengun e mishit te vicit duke shkrire 2 kubat e koncentrates ne 1 liter uje te valuar. Nderkohe presim ne thela mesatare mishin e qengjit (duke i hequr te gjithe dhjamin qe mundemi), e lajme dhe e thajme me letra kuzhine. Grijme holle me ndihmen e nje mikseri nje qepe te cilen e veme per t’u skuqur ne nje tigan me 4 luge vaj ulliri, shtojme me pas bizelet dhe zemrat e argjinareve te ndare ne 4 pjese dhe i leme te gatuhen te gjitha bashke per disa minuta ne zjarr te moderuar. E rregullojme me kripe dhe piper dhe i shtojme here pas here pak leng mishi (nje garuzhde) derisa gatimi te kete perfunduar (mund te nevojiten rreth 10-15 minuta).

5 mendime mbi “Mish qengji me argjinar dhe bizele

 1. E provova dje këtë recetën. Doli shumë e mirë, përveç një detaji: ndoqa këshillën për ta zbardhur vetëm mishin para shuarjes me verë dhe ashtu siç e prisja, në fund s’kishte më lëng. Ok, gjërat e tjera kishin marrë shijen e qingjit, dhe qingji vetë (fileto) s’ishte i keq, por nuk ishte aq i njomë brenda sa kur e skuq para se ta fus në furrë për receta të tjera. Desha të pyes pra, ka ndonjë arsye të veçantë për të cilën rekomandohet dy herë që mishi vetëm të zbardhet?
  Përshëndetje e falemnderit!
  p.s. bëra dhe pancakes (epo ka rënë shi dje tërë ditën). tekstura shumë e mirë, por ndihej pak tepër shija e vezës.
  Falemdnerit prapë! 🙂

  Pëlqejeni

 2. Ketu flasim qe te mos i humbasi shija mishit te qengjit duke e skuqur, por vetem duke mos e lene te gjalle per tu futur direkt ne furre. Zjarri qe perdore ishte mesatar apo i ngadalte? Sepse, normalisht me 1 gote vere te kuqe zjarri duhet te jete i ngadalte, pasi vet mishi i qengjit ka tendence te thahet.

  Pëlqejeni

 3. Pasi e shova, e ula nxehtësinë, sigurisht, dhe pas 15 minutash, lëngu ishte dyfishuar, sepse kishte dalë dhe lëngu i qingjit.

  Më kanë rekomanduar (dhe funksionon) ta skuq mishin shumë shpejt në temperaturë shumë të lartë, kështu nga jashtë krijohet një lloj koreje e hollë bojëkafe në të kuqe, që e pengon lëngun të dalë. Më pas e shuan me verë apo gjë tjetër dhe e ul temperaturën. Këtej nga ne e quajnë “cuisson ragout” (zierje ragu). Po do e provoj prapë këtë recetën se përzierja ishte me të vërtetë shumë e dashur, dhe të them.

  Përshëndetje!

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.