Bukë me hudhra

Buka me hudhra eshte nje recete tradicionale amerikane, shume e thjeshte per tu pregatitur dhe teper e shijshme sidomos per te shoqeruar supen, sallaten apo perimet ne zgare.
Perberesit per 1 buke me hudhra

  • 1bagete te fresket
  • 125gr gjalp
  • 3-4 thelpinje hudher
  • pak majdanoz te grire (opsionale)
  • pak rigon (opsionale)

Qerojme hudhrat dhe i presim shume holle. Shkrijme gjalpin ne zjarr te avashem apo ne mikrovale, shtojme hudhrat e grira dhe majdanozin e rigonin nqs i perdorim. I gatuajm per pak minuta ne zjarr shume te avashem ose ne mikrovale me fuqi te ulet.

Presim bageten ne feta, por pa shkuar deri ne fund (si ne foto). Hedhim gjalpin me hudhren siper bukes dhe e vendosim ne furre derisa te marri nje ngjyre te arte. E servirim buken te ngrohte dhe krokante.

8 mendime mbi “Bukë me hudhra

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.