Mafishe (ose kajmaklie)

phpPaUkeKAM

Mafishet jane embelsira te vogla me origjine franceze, te pregatitura me te bardhen e vezes dhe sheqer pluhur, te rrahura fort derisa te formojne nje perberje qe nuk bie nga ena dhe me pas vendosen per t’u “thare” ne furre. Perberjes kryesore mund ti shtohen edhe kakao, bajame te grira e te pjekura, kanelle etj. Keto embelsira kaq te shijshme, ishin te njohura ne France rreth viteve ‘700 dhe u krijuan nga nje pasticier zvicerian me origjine nga Meiringen, vend nga i cili marrin edhe emrin.

Perberesit

  • 4 te bardha vezesh
  • 320gr sheqer pluhur
  • pak kripe
  • disa pika leng limoni

Fillimisht ndezim furren ne 80-100 grade celcius.

Ndajme te verdhat nga te bardhat e vezeve dhe i vendosim keto te fundit ne nje tas te thelle me pak kripe dhe me gjysmen e sheqerit pluhur. I rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik derisa te mos bien nga ena, dhe me pas me nje luge druri shtojme pak nga pak pjesen tjeter te sheqerit pluhur duke e perziere nga poshte lart. Sipas deshires mund te shtojme edhe disa pika leng limoni i cili do ta bej perberjen akoma me te bardhe dhe do te mbuloje eren e forte te vezes.

Reklama

10 Comments

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: