Supë krem me lulelakër dhe pana

Supa krem me lulelaker dhe pana eshte nje pjate teper e shijshme dhe perfekte per t’u konsumuar sidomos ne darke.
Perberesit per 2 persona

 • 1 lulelaker e vogel
 • ½ qepe
 • 1 thelb hudher
 • 1 kub koncentrate perimesh
 • 1 te verdhe veze
 • 50ml pana kuzhine
 • 3 feta buke tosti
 • tulin e nje fete buke
 • vaj ulliri
 • kripe
 • pak djath kackavall te grire

Si fillim pregatisim lengun e perimeve me nje kub koncentrate perimesh dhe 750ml uje. Nderkohe lajme lulelakren duke i hequr pjeset e demtuara dhe e presim ne copa te vogla. Presim holle edhe qepen dhe hudhren te cilat i kaurdisim ne nje tigan me pak vaj ulliri. Se fundi shtojme copat e lulelakres dhe i preziejme me nje luge druri.

I shtojme perberjes tulin e bukes te therrmuar, i lagim te gjithe perberesit me lengun e perimeve dhe i ziejme per 20 minuta ne zjarr te avashem. Me pas i heqim nga zjarri dhe e grijme te gjithe perberjen me ndihmen e nje mikseri, shtojme te verdhen e vezes, panen dhe djathin kackavall te grire dhe i perziejme akoma dhe per pak minuta.

E vendosim kremin me lulelaker ne dy tasa dhe i hedhim pak vaj ulliri siper. Gjithashtu per ta shoqeruar perdorim edhe disa kubik buke per tost te cilat i kemi thekur fillimisht ne thekese apo ne furre per 1-2 minuta.

2 mendime mbi “Supë krem me lulelakër dhe pana

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.