Sallatë me pulë

Kjo sallate me pule, eshte perfekte per nje dite te nxehte vere ne te cilen deshira per te gatuar bie ne minimum. Mund te perdoret mjaft mire si antipaste nqs serviret ne sasi te vogel apo si pjate kryesore nqs serviret ne sasi me te medha. E vetmja gje qe do t’iu detyroj te rrini prane sobes, eshte zierja apo pjekja ne grile e pules, gjithcka varet nga deshira juaj.
Perberesit per 4 persona

 • 600gr fileto pule
 • 1oogr djath kackavall te bute
 • 2 karrota
 • 2 kastraveca turshi
 • 10 ullinj jeshil pa berthame
 • 2 speca te kuq
 • 2 dege selino

Per salcen

 • 4 luge majoneze
 • 2 luge mustarde
 • 2 luge uthull vere te bardhe
 • 200gr vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Si fillim, rrahim me nje cekic mishi filetot e pules dhe i vendosim ne grile te nxehte duke i pjekur per 2 minuta nga njera ane dhe 2 minuta ng ana tjeter (ose mund t’i ziejme per rreth 40 minuta), me pas i spostojme ne nje pjate dhe i leme te ftohen. Kur te jene ftohur i presim ne rripa apo ne kubik.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.