Supë me bizele

Ne keto dite pranvere/vere, eshte mekat te mos gatuhen perimet e fresketa dhe te stines,  pjese e te cilave jane edhe bizelet. Kjo supe permban minimumin e veshtirsise dhe eshte ideale nqs nuk doni te hani rende ne darke, por pa hequr dore nga shija.
Perberesit per 4 persona

  • 300gr bizele (te fresketa apo te ngrira)
  • ½ qepe
  • 1 karrote
  • 1 dege selino
  • 1 domate e madhe
  • 3 luge vaj ulliri
  • 100gr makarona supe apo oriz
  • kripe
  • borzilok

Ne nje tenxhere te thelle hedhim vajin e ullirit, shtojme qepen, selinon dhe karroten, te gjitha keto te lara dhe te prera holle dhe domaten e prere ne kubik. I gatuajme per 5 minuta ne zjarr mesatar, duke shtuar se fundi bizelet, i leme qe te marrin shijen e njera tjetres dhe i mbulojme me uje, shtojme pak kripe dhe i leme te ziejne per rreth 10 minuta.

Pas kesaj kohe, shtojme makaronat e vogla per supe dhe borzilokun, i leme te ziejne akoma edhe per rreth 7-8 minuta. Kjo supe mund te serviret e nxehte apo e ngroht

Një mendim mbi “Supë me bizele

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.