Pastë e ftohtë me bajame

Kjo paste e ftohte eshte nje embelsire shume e fresket dhe e rafinuar, por mbi te gjitha e lehte ne pregatitje. Ne keto dite te nxehta, ku te shijosh dicka te ftohte eshte bere gati e detyrueshme, receta me poshte eshte nje zgjidhje e shijshme dhe e zgjuar. Mund ta pregatisni per raste festash, ne dreka te rendesishme apo thjesht diten e diele per te shijuar dicka ndryshe.
Perberesit per 8 persona

 • 400gr pana per t’u rrahur
 • 5 veze
 • 12 luge uje
 • 8 luge sheqer
 • 2 luge fruta te sheqerosura (ose 10 qershi te sheqerosura)
 • 2 luge bajame ose lajthi te grira
 • 30gr cokollate te zeze
 • pak kripe

Zhysim bajamet ne uje te nxehte per t’i hequr lekuren dhe i presim holle.

Ne nje tas rrahim te verdhat e vezeve derisa perberja te marre nje ngjyre te hapur. Ne nje ane leme dy nga te bardhat e vezeve te cilat do t’i perdorim me vone.

6 mendime mbi “Pastë e ftohtë me bajame

 1. d m th si mund te pregatitet panaja se jo te gjithe e dine une per shembull e di qe eshte nje lloj cremi por nuk di perberjet e panas

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.