Çaj i ftohtë me pjeshkë:

Po ju japim receten per nje caj pjeshke teper te shijshem i cili sherbehet i ftohte per te shuar etjen ne keto dite te nxehta. Eshte nje zgjidhje alternative mjaft e mire i cajit qe zakonisht blejme ne supermerkate i cili eshte i mbushur me konservante, ngjyrues dhe shume sheqer. Ju keshillojme te pregatisni nje shishe ose nje broke te madhe mbase ne momentin kur mblidheni te gjithe ne shtepi per te pare ndeshjet e boterorit. Nje zgjedhje tjeter eshte qe te mbushni nje shishe termike dhe ta merrni ne plazh. Shijojeni kur te deshironi, zgjedhja eshte e juaja!
Perberesit

 • 7 bustina caj te zi (ju keshillojme Earl Grey ose Darjeeling)
 • 1 limon te ndare ne feta
 • 1 cope te vogel xhinxher rreth 5cm te qeruar dhe te shtypur
 • 1 liter uje te valuar
 • 20 kuba akull
 • 2 pjeshke te qeruara, te hequr berthamen dhe te prera ne copa te vogla
 • 100gr sheqer (por kjo sasi varet nga preferencat tuaja)

Per dekorim

 • 1 pjeshke e qeruar, e hequr berthamen dhe e ndare ne feta
 • 8 dege mente (fakultatitve)

Vendosim bustinat e cajit, limonin dhe xhinxherin ne nje ene rezistente ndaj nxehtesise dhe i hedhim siper ujin e valuar. E leme te pushoje per 7-8 minuta.

8 mendime mbi “Çaj i ftohtë me pjeshkë:

 1. Xhinxher eshte nje rrenje, nje bime e cila ka shije mjaft te forte por aromatike. Ne Shqiperi mund ta gjesh neper supermarkete, ne sektorin e fruta perimeve. Ja edhe nje foto per ilustrim

  Pëlqejeni

 2. perseritja eshte mema e dijes thone …por tek ju qe na servirni keto receta nuk ja vlen qe tju thuash …se shume here ju kam shkrojtur qe;ju lutemi ne i shkruani emrat e perbersave te gjelleve ose pijeve freskuse ne gjuhen shqipe se nuk i kuptojme emertime te huaja …apo dhe ju ndoshta si dini ose nuk ja u kane perkethyer …se shqip nuk jane emrat e disave qe ju perdorni…flm por mirkuptimin..

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.