Karamel dhe salcë karameli

Te pregatisesh ne kushtet e shtepise karamelin eshte vertete shume e thjeshte. Perfekte per tu hedhur siper embelsirave si pana kota, cheescake, torta te ftohta etj. Me poshte po iu japim dy receta: ate te karamelit dhe te salces me karamel. Perdorni ke te deshironi ne varese te kerkesave te recetes suaj.
Perberesit per karamelin

 • 150gr sheqer
 • 2 luge uje

Perberesit per salcen me karamel

 • 150gr sheqer
 • 2 luge uje
 • 100ml pana e fresket

Pregatisim karamelin duke vendosur ne zjarr nje tigan te thelle (ose nje tenxhere) me sheqerin dhe dy luge uje. E gatuajme ne zjarr te forte duke e perziere shume dhe shpesh me nje luge druri. Sapo sheqeri te filloje te kristalizohet, ulim flaken dhe vazhdojme perseri perzierjen derisa sheqeri eshte karamelizuar komplet. E leme karamelin te ftohet dhe e perdorim ne recetat perkatese.

Per te perftuar salcen me karamel, i shtojme karamelit te mesiperm panen te cilen e kemi ngrohur me pare ne nje tenxhere. E perziejme me luge druri, e leme te ftohet dhe perdorim ne recetat perkatese.

27 Comments

 1. mari says:

  Lina panna eshte kajmaku,ajka, maze ( si i thone andej nga Kosova 🙂 ) ose cream. Nuk eshte e veshtire per t’u gjetur neper markete.

  Pëlqejeni

 2. diana says:

  poo nuk po del e ambel ose me shije karameli se dii psee …shumm her ekam provuar dhe a jan njejt karameli em salcen ??? pasi qe trilchen e gatova po karameli smu bë ??

  Pëlqejeni

 3. momo says:

  Qe te ta shpiegoj me mire: Uji në formën e tij të pastër, është lëng pa shije dhe pa erë. Ai është i domosdoshëm për të gjitha format e jetës dhe njihet edhe si tretësi më i gjithanshëm. Pa të, jeta siç e njohim ne, do të ishte e pamundur. Duket i pangjyrë në sasi të vogla për syrin tonë, megjithëkëtë mund të shihet si i kaltër në sasi të mëdha ose me vegla shkencore. Uji është një lëngu më i përhapur në tokë. Formula kimike e tij është H2O. Gjendet më tepër në oqeane dhe kësulat e akullta polare, por edhe në re, lumenj. Në planetin tonë, uji është në lëvizje të vazhdueshme qarkulluese duke përfshirë avullimin, reshjet dhe derdhjen në det.

  Per me teper: http://sq.wikipedia.org/wiki/Uji

  Pëlqejeni

 4. nita says:

  eiiiii a del pernime karameli sikur po shihet ne ket foto te tre leches se edhe une jom shum e dyshimt se ndoshta nuk e arrij kete ngjure edhe shoijen e saj tung

  Pëlqejeni

 5. flora says:

  edhe e un e kam pregadit embelsiren trileche po salcen e karamelit nuk mu be dy her e prisha a mund edhe njeher me na tregu se si e pregaditen

  Pëlqejeni

 6. vjosa says:

  Ju lutem!
  A mundet dikush me me tregu sa gjate duhet me e mbajte ne zjarre karramelin, per arsye se dy here qe e kam pregaditur karramelja eshte ngrire ???

  Pëlqejeni

 7. robert says:

  Krem karamela eshte veshtire me u pergadite ne shtepi ajo karamele qe i hedhet treleqes eshte egatshme e pergaditun ne turqi karamele e pergaditun me sheqer e vanille per ata ajo duhet bler e gatshme tash koheve te fundit ka ne disa shitore ne prishtine me nje qmin pre 3.20 euro per kilogram.

  Pëlqejeni

 8. georgia says:

  Ju lutem me thoni me saktesi se si duhet ta bej salcen e karamelit se nuk me del e mire fare. Ju lutem se mua me pelqen shume trilecja dhe ketu ku jam une nuk kam gjetur te gatshme.

  Pëlqejeni

 9. xhoana says:

  Pershendetje..sot e provova per here te pare kete recete dhe me doli nje mrekulli salca karameli..une i shtova pak permasat, por jam shume e kenaqur me rezultatin..faleminderit qe kujdeseni per ne 🙂

  Pëlqejeni

 10. malvi says:

  Faleminderit per te gjitha recetat, ne mos gaboj por kjo salsa quhet salsa MOU, ndersa salsa e karamelit qe i hidhet trileces nuk ka panna, por vetem sheqer dhe uje dhe eshte me ngjyre me te erret.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje te I paemër Anuloje përgjigjen

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: