Oriz i gjelbër me salcë karkalecash

Nje recete tipike festive. Per nje nga ato festat ku doni te beni super figure perpara miqve apo familjareve tuaj, por edhe te servirni nje pjate shume te shijshme. Mjafton pak impenjim, kjo duhet thene… por mos u habisni me pas nga komplimentat e shumte qe do te merrni!
Perberesit per 8 persona

 • 600gr oriz
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 1 qepe e vogel
 • 1 gote vere e bardhe
 • rreth 2 liter leng i pregatitur me koncentrate
 • 5 luge majdanoz
 • djath parmixhano i grire

Per salcen me karkaleca

 • 300gr karkaleca te qeruar dhe te ziere
 • 50gr gjalp
 • 30gr miell
 • ½ liter qumesht
 • 2 te verdha vezesh
 • kripe

Pregatisim rizoton: skuqim qepen e grire shume holle ne gjalp (ose margarine), shtojme orizin dhe i kaurdisim per rreth 2 minuta, i shuajme me veren e bardhe dhe kur kjo te kete avulluar plotesisht shtojme lengun e koncentrates (rreth 2 garuzhde). Ne momentin qe rizoto e ka thithur lengun, shtojme perseri dy garuzhde e keshtu me rradhe per 20 minuta apo derisa orizi te jete i gatuar plotesisht. Pak perpara perfundimit te gatimit shtojme majdanozin e grire dhe djathin parmixhano. E hedhim rizoton ne nje stamp si ne figure te lyer me pak gjalp dhe pas 5 minutash e kthejme stampen ne nje pjatance te madhe ku edhe do ta servirim.

Një mendim mbi “Oriz i gjelbër me salcë karkalecash

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.