Tres leches (Trileche)

Trileche

Torta e ftohte Trilece ose ne gjuhen origjinale “Pastel de Tres Leches” e ka marre kete emer pikerisht nga 3 llojet e qumeshtit qe ajo perdor (leche ne spanjisht do te thote qumesht). Egziston akoma konflikti se cili vend e krijoi i pari qe ne vitet 1900. Mendohet te kete ardhur nga vendasit e Nikaraguas apo te Meksikes, por versioni i dyte ka themele me te forta. Kjo embelsire shijohet shume edhe ne Kube, Porto Riko, Guatemale dhe… sigurisht ne Shqiperi!
Per pandispanjen

 • 250gr miell 00
 • 400gr sheqer pluhur
 • 6 veze te medha (te ndara te bardhat nga te verdhat)
 • 10gr pluhur pjekes
 • 5gr vanilje
 • 125ml qumesht te plote
 • pak gjalp

Per kremin me qumesht

 • 350gr qumesht pluhur
 • 240ml qumesht i kondesuar
 • 240ml pana per embelsira
 • rum (fakultative)

Pregatisim kekun: Ngrohim paraprakisht furren ne 180 grade celcius. Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket ose katrore dhe e leme ne nje ane (23cm X 33cm). Ne nje tas rrahim te bardhat e vezeve me shpejtesi te ulet derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme sheqerin gradualisht dhe vazhdojme rrahjen derisa te formohet nje mase kompakte dhe e qendrueshme. Shtojme nje te verdhe veze dhe e rrahim mire derisa te bashkohet me kremin e te bardhave dhe te njejten gje bejme edhe me te verdhat e tjera. Gjithashtu shtojme dalengadale miellin, pluhurin pjekes dhe qumeshtin duke vazhduar rrahjen (e bejme shpejt qe perberja te mos humbasi volumin). Shtojme vaniljen. E fusim ne furre dhe e pjekim derisa keku te marre nje siperfaqe te arte, per rreth 25 minuta.

Reklama

149 Comments

 1. Ajlina says:

  Per Kete Emblesire Mendoj se eshte me te Vertet e Shijshme , Do ta bej Cdo Fundjave , Ne Qoftese me Jepet Mundesia ,Ju Faleminderit!

  Pëlqejeni

 2. I paemër says:

  Mirmbrema “une gatuaj” doja tu pyesja si ta gjej kete rum ne Londer sepse kam pyetur ne supermarkete po nuk me kuptojne.E kam shume qejf embelsiren dhe dua te gatuaj pres pergjigjen tuaj. Flm

  Pëlqejeni

 3. I paemër says:

  Si mund ta gjej aromen e rumit ne Angli dhe sa duhet te hedh dhe ku duhet ta hedh tek Kremi i qumeshtit apo tek keku? Pres pergjigje, flm per recetat qe paraqisni.

  Pëlqejeni

 4. I paemër says:

  Mirembrema, cfare lloj qumeshti pluhur duhet te perdorim, qumesht bebesh qe eshte ne kuti apo ndonje lloj tjeter? Po panen per embelsira me cfare emri ta gjej ne Angli?

  Pëlqejeni

   • merita says:

    Pershendetje Une Gatuaj. Une kam provuar ta pregatis sipas recetes suaj por perbersit prej 350g qumesht pluhur edhe 240g qumesht i kondesuar edhe 240g pana nuk behet mjaftushem i lengshem per ta thithur keku, mu per vete me eshte dashur kesaj mase ti shtoj qumesht normal. Perndryshe shume e shijshme edhe karameli sipas recetes tuaj shume i shijshem.

    Pëlqejeni

 5. Tila says:

  E kam shum te qarte cfare esht qumeshti panda apo qumesht i kondesuar por ne ks nuk e di nqs ekziston ndonje lloj i ketij qumeshti se ketu qumeshti panda nuk ekziston.A e di dikush me cfare emri gjendet ketu ne ks qumeshti i kondesuar se besoj me siguri duhet te kete ndonje lloj tjeter ?

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: