Granitë me kafe

Granita eshte nje alternative shume e fresket dhe origjinale e akullores me origjine siciliane e perbere nga uje, sheqer dhe limon (granita me limon). Ne po iu japim receten e granita-s me kafe, teper e shijshme per t’u shijuar ne mengjes bashke me nje briosh ose disa biskota.
Perberesit per 4 persona

  • 250ml uje
  • 70gr sheqer
  • 250ml kafe moka
  • 200gr pana e fresket per tu rrahur
  • 1/2 bustine vanilje

Vendosim sheqerin, ujin dhe vaniljen ne nje tenxhere dhe e ziejme per rreth 3 minuta. E heqim shurupin nga zjarri dhe kur te jete ftohur shtojme kafen duke e perziere mire. E hedhim perberjen ne nje ene qelqi ose alumini dhe e fusim ne akull per t’u ngrire per 2-3 ore duke e perziere cdo 30 minuta derisa te formohen kristale akulli te medha.

1 Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: