Makarona spageti me domate të ftohta

Nje tjeter pjate verore: spagetit me domate te ftohta, qe mund te pregatitet shume mire ne pak minuta per te gjithe ata qe nuk duan te shpenzojne kohe prane sobes ne keto dite pervluese.
Perberesit per 4 persona

 • 350gr spageti
 • 250gr domate
 • 70gr djath kremoz (tipi filadelfia)
 • 1 spec me tul (te verdhe ose te kuq)
 • 1 thelb hudher
 • borzilok
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

E vendosim specin direkt ne flaken e gazit ose e fusim ne furre ne menyre qe t’i heqim sa me lehte lekuren dhe farat. Pasi e kemi qeruar e presim ne fije te holla dhe me pas ne kuadrat te vegjel. E vendosim ne nje tas me thelbin e hudhres te shtypur, pak kripe, piper, pak vaj ulliri dhe i perziejme te gjitha mira.

6 mendime mbi “Makarona spageti me domate të ftohta

 1. Nje pyetje kisha… nuk e kuptova mire se si duhet te jene specat; te pjekur apo te themi i jepet nje pervelim sa per t’i nxjerre lekuren?

  Po ne furre sa duhet te qendrojne dhe ne sa grade? (ketu ku jam qarkullojne vetem sobat me korent)

  Faleminderit!

  Pëlqejeni

  1. Mjafton qe specave ti hiqet lekura, nese i deshiron te pjekura po jo kjo varet nga preferencat e gjithesecilit. Gjithsesi nese i ben te pjekura i vendos ne furre 180grade celcius per rreth 15 apo 20 minuta.

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.