Pastiço me oriz dhe lulelakër

Kjo pjate eshte nje menyre e vecante per te shijuar orizin dhe lulelakren (e cila shpesh nuk pelqehet nga personat per shkak te aromes se saj). Por e pjekur ne furre me salce beshamele, merr komplet nje shije tjeter duke e bere kete recete krejtesishte te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 350gr oriz
 • 1 lulelaker e vogel
 • 10 kokrra ullinj te zinj
 • 2 acuge nen vaj
 • 100gr djath qe shkrin (tipi emental ose djath pice)
 • majdanoze
 • kripe
 • krem beshamele i pregatitur me 500ml qumesht

Ne nje tenxhere me uje te kripur ziejme orizin bashke me lulelakren te ndare ne dege te vogla per rreth 15 minuta. I kullojme mire dhe i vendosim ne nje tas te thelle ku shtojme  gjalpin, majdanozin e grire, ullinjt e prere ne rrathe dhe acuget e ndara ne copeza te vogla.

10 mendime mbi “Pastiço me oriz dhe lulelakër

 1. Duket shume e shijshme receta, per me teper edhe Jo shume kalorike, por doja te dija, receta perfundon me kaq ? A vihet per te pjekur ?? Faleminderit

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.