Kordon Blu (Cordon Bleu)

Ne antikitet, termi Kordon Blu ishte pseudonimi qe u jepej kavaliereve te Urdherit te Shenjte te cilet shpesh mblidheshin rreth tryezave te medha dhe fama e te cileve njihej ne te gjithe mbreterine. Ne ditet e sotme me kete emer identifikohen kuzhinieret me te mire franceze dhe ky term perdoret nga shume shkolla kuzhine per te treguar pjata prestigjoze te kuzhines se shtrenjte. Ne Itali terminologjia ka rezultuar me e thjeshte; me te tregohet nje fileto pule ose gjel deti e mbushur me proshute dhe djath. Ne supermarkete egziston gjithashtu dhe Kordon Blu i gatshem, i cili ka gjetur perdorim te gjere edhe ne tavolinat e ne shqiptareve.
Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto pule (rreth 100-120gr secila)
 • 4 feta proshute te pjekur (rreth 100gr)
 • 4 feta djath qe shkrin
 • 2-3 veze
 • miell
 • galete
 • vaj per skuqje

Per te pregatitur Kordon Blu, nevojiten fileto pule te holla dhe me nje forme te rregullt (pak a shume ovale). Nese forma e tyre nuk eshte e rregullt mund ta rregullojme vete me ndihmen e nje thike te mprehte duke i prere anet.

Reklama

3 Comments

 1. ani says:

  doja t’ju pyesja per kete receten e kordon blu-se se nuk kuptoj ate pjesen qe i behet nje xhep fieltos se pules ne c’menyre e presim fileton??? ju lutem me ktheni nje pergjigje 🙂

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: