Kroketa me pulë dhe bizele

Kroketat me pule dhe bizele jane nje pjate e thjeshte per t’u realizuar dhe pregatiten me mish te bardhe pule, veze, djath dhe bizele. Mund te konsumohen fare mire te ngrohta, por edhe te ftohta te cilat do ti pelqejne patjeter femijeve. Keto kroketa te shoqeruara per shembull nga nje sallate, do te perbenin nje pjate te dyte te kompletuar dhe jane nje alternative e shkelqyer i qofteve tradicionale te vicit apo te derrit.
Perberesit per 4 persona

  • 500gr fileto pule
  • 150gr bizele te ngrira
  • 100gr djath parmixhano (apo djath tjeter kackavall)
  • 4 veze
  • 1 qepe te njome
  • 2 luge majdanoz te grire
  • galete
  • vaj per skuqje
  • kripe
  • piper sipas deshires

Vendosim ne nje tigan pak vaj ulliri, shtojme qepen e njome te grire holle dhe e skuqim lehte derisa te marre ngjyre te arte. Ne kete moment shtojme bizelet, i leme te marrin shijen e njera tjetres, i rregullojme me kripe e piper dhe i leme ne kete menyre per 20 minuta ne zjarr mesatar duke i shtuar pak nga pak uje te nxehte sa here te avulloje.

Një mendim mbi “Kroketa me pulë dhe bizele

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.