Oktapod në verë të kuqe

Oktapodi ne vere te kuqe nuk eshte thjesht nje pjate e dyte peshku, gjithashtu mund te konsumohet i ftohte si sallate apo per te pregatitur brusketa te shijshme. Nje version tjeter eshte ta perdorim si salce per makaronat duke e ndare oktapodin ne copa me te vogla te cilen do ta bejne pjaten tone teper speciale.
Perberesit per 4 persona

  • 1 oktapod te pastruar rreth 1kg
  • ½ liter vere te kuqe
  • 3 thelpinj hudher
  • 6 luge vaj ulliri
  • 3 luge majdanoz te grire
  • disa gjethe dafine
  • pak spec te kuq djeges
  • kripe

Si fillim, presim oktapodin ne copa te medha sa nje arre.  Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit, shtojme thelpinjt e hudhres te plota dhe i leme per disa minuta, shtojme gjethet e dafines, specin e kuq djeges dhe copat e oktapodit duke i skuqur per disa minuta. Pas kesaj i shuajme me veren e kuqe, shtojme pak majdanoz te grire dhe ne zjarr te avashem e leme oktapodin te gatuhet per te pakten 40-50 minuta ne varesi te fortesise se misht  te tij. Nese lengu behet i trashe, shtojme pak uje dhe vazhdojme perseri zierjen. Para  se ta heqim nga zjarri oktapodin e rregullojme me kripe e majdanozin e mbetur dhe e leme te ftohet disa minuta perpara se ta sherbe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.