Kallamar me hudhra dhe limon

kallamare me hudhra dhe limon

Kallamaret me hudhra dhe limon jane nje gatim i lehte per t’u realizuar dhe nje pjate e dyte shume e shijshme per ata te cilet kete lloj peshku nuk duan ta shijojne vetem te skuqur.

Perberesit per 4 persona

  • 1kg kallamare te pastruar
  • 1 gote vere te bardhe
  • 4 thelpinj hudher
  • 100gr gjalp
  • 1 luge vaj ulliri
  • 3 luge majdanoz te grire
  • kripe
  • piper
  • lengun dhe lekuren e 1 limoni

Kallamaret te cilet i kemi pastruar me pare, i ndajme ne dy pjese duke i prere ne menyre gjatesore. I vendosim ne nje tigan ne te cilin kemi tretur gjalpin dhe vajin e ullirit, dhe i skuqim per pak minuta bashke me hudhrat e shtypura. Shtojme veren e bardhe derisa te avulloje, me pas shtojme lekure dhe lengun e limonit, majdanozin e grire, kripen dhe piperin. I leme te gatuhen akoma dhe pak minuta dhe kur te jene gati i vendosim ne nje pjate te ceket te zbukuruar me sallate te ndryshme(selino, majdanoz, sallate jeshile, qepe etj) dhe i sherbejme te ngrohta

2 mendime mbi “Kallamar me hudhra dhe limon

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.