Sepie me bizele

Sepiet me bizele perbejne nje pjate te dyte shume te perhapur sidomos ne Itali, te cilat pregatiten me domate dhe vere te bardhe.  Ne receten origjinale perdoren domate te fresketa dhe te qeruara nga lekura, ose dy apo tre luge salce domatesh sa per ti dhene pjates nje ngjyre te kuqe. Kjo recete eshte e lehte dhe preferohet nga ata persona qe nuk deshirojne te konsumojne shume yndyre, por ne te njejten kohe nuk heqin dore nga shija dhe aroma.
Perberesit per 4 persona

  • 1kg sepie te pastruara
  • 500gr bizele te fresketa apo te ngrira
  • 1 qepe
  • ½ liter leng te pregatitur nga koncentrate perimesh
  • ½ gote vere te bardhe
  • 4 luge vaj ulliri
  • 2 luge salce domatesh
  • 2 luge majdanoz te grire
  • kripe
  • piper

Sepiet e pastruara me pare i presim ne unaza nese jane te medha, apo i leme te paprera nese jane te vogla. Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit, shtojme qepen e grire holle dhe e leme derisa te marre ngjyre te arte. Pas kesaj shtojme sepiet , i kriposi, i piperosim dhe i shuajme me gjysme gote vere te bardhe. Kur kjo e fundit te kete avulluar plotesisht, shtojme pak nga pak lengun e perimeve dhe i leme perberesit te ziejne per rreth 15 minuta te mbuluar me kapak.

Pasi ka kaluar kjo kohe, shtojme majdanozin e grire holle, bizelet e fresketa (ose te ngrira), 2 luge salce domatesh dhe i leme te gatuhen perseri edhe per 30 minuta ne tjera ne zjarr te avashem duke i shtuar nese eshte e nevojshme leng tjeter perimesh. Perpara se te fikim zjarrim i rregullojme me kripe dhe piper dhe i sherbejme menjehe

Një mendim mbi “Sepie me bizele

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.