Brumi bazë i picës

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

pica anash

Te pregatitesh vete nje pice ne shtepi, nuk eshte shume e veshtire, perkundrazi!  Duhet pak kohe dhe mbi te gjitha pak perberes nga te cilet miell, uje, maja birre, vaj dhe kripe. Gjeja me e rendesishme eshte te fillohet pregatitja e brumit te pakten disa ore perpara se pica te futet ne furre. Ne kete menyre do te realizojme nje pice te holle si ne piceri, apo pak me te trashe si picat “al taglio”. Le te shohim se bashku se cilat jane hapat qe ndiqen.

Perberesit

 • 1kg miell
 • 600ml uje
 • 6 luge vaj ulliri
 • 50gr maja birre
 • 20gr kripe
 • 2 luge te vogla sheqer

Fillimisht, pregatisim brumin e pices duke situr miellin ne tavolinen ku do te punojme brumin dhe i hapim nje vrime ne mes ku do te hedhim te gjithe perberesit e tjere. Marrim dy ene te vogla qelqi; ne njeren hedhim nje gote uje te ngrohte, shtojme sheqerin, 2 kuba maja birre (ose maja te thate) dhe i perziejme me gishta derisa te shkrihen plotesisht, tek tjetra hedhim nje gote tjeter uje te vaket dhe shtojme kripen derisa edhe ajo te shkrije komplet. Ne fillim hedhim permbajtjen e enes se pare tek gropa qe hapem ne miell, shtojme vajin e ullirit, shtojme permbajtjen e enes se dyte dhe ne kete moment fillojme te punojme brumin ne menyre energjike me te dyja duart.

Mbajme gjithmone prane vetes pak miell dhe ujin e ngrohte te mbetur te cilet do ti shtojme here pas here derisa brumi te kete arritur trashesine e duhur; duhet te jete i bute dhe elastik. Vazhdojme ta punojme brumin me dore derisa te perftojme nje perberje te bute, por te qendrueshme (qe te mos ngjisi ne duar) me te cilen formojme nje sfere te madhe qe e vendosim ne nje tas te sperkatur me miell (duhet te kemi parasysh qe brumi do te dyfishoje vellimin e tij).

E mbulojme enen me nje pecete te paster dhe e vendosim ne nje vend te ngrohte larg rrymave te ajrit, psh brenda ne furren e fikur. Duhen te pakten 1 ore e gjysme, apo edhe 2 ore qe brumi te dyfishoje vellimin e tij. Kur te kaloj kjo kohe, mund te vazhdojme me hapjen e brumit dhe pregatitjen e pices. Eshte me mire qe brumi te hapet me dore ne nje tavoline te lyer me miell, por nese kjo eshte e veshtire, atehere mund te perdorni fare mire okllaine.

Ne kete moment, mund ti veme cfare emri te deshirojme pices tone: Margerita (me domate, mocarela dhe borzilok), Romana (me domate, mocarela, acuge dhe rigon), Napoletana (me domate, mocarela, acuge, kaperi dhe rigon) etj. Ka nje shumellojshmeri te pafundme variantesh, mund te “hedhim” mbi pice cfare te duam dhe ne sasine qe duam! Zgjedhja eshte e jona!

pica lart

*Keshille: Preferohet qe brumi per pica te punohet ne nje tavoline te paster dhe te pudrosur me miell, dhe jo ne nje tas te madh, pasi perberesit nuk lidhen edhe aq mire me njeri tjetrin. Por nese kjo eshte vertete e pamundur, mundohuni ta punoni sa me mire dhe sa me shume brumin me dore. Gjithashtu ne vend te formoni nje sfere te madhe, mund ta ndani brumin ne 4 sfera te vogla (varet se sa pica doni te pregatisni) te cilat i vendosni ne tasa te ndryshem, ku edhe do ti lini te fryhen.

66 mendime mbi “Brumi bazë i picës

 1. aldonisa, ajo qe ju keni kerkuar behet:
  do maresh brumin qe ke pergatitur ( si ajo receta me larte) do e hapesh te holle, munsd ta cposh ne siperfaqe me majen e thikes (nja 10 cpime) hidhet krip , vaj , rigon . dhe piqet. pastaj haje me djath tbardh , domate , dhe yhyyyy ca te duash ti 😉

  Pëlqejeni

 2. Rina , beje dhe me maja birre. pa merak (ajo nuk eshte me alkol , nqs ju nuk e pini alkoni ska problem qe te perdorni maja birre ) rrespekte

  Pëlqejeni

  1. @elvira, madhesia e picave varion nga madhesia e taves ne te cilen ti e gatuan, por pergjithesisht per nje person nevojitet rreth 250gr brume pice. Ndersa sasia e djathit, proshutes etj varion nga preferencat e gjithesecilit, nuk ka nje gramatur egzakte!

   Pëlqejeni

 3. Picat jane gatime shume te shijshme, por ce do jo te gjithe dine ti gatuajne ashtu sic gatuhen neper restorante. Per receten shume e thjeshte dhe e mire.

  Pëlqejeni

 4. Shume bukur ju pergezoj per faqen, vetem se dua te ju pyes une nuk jam nga Shqiperia, kur e keni shkruar 2 kubeti maja birre cfare keni menduar me fjalen kubeti?
  Ju lutem me tregoni, cdo te mire

  Pëlqejeni

 5. Kjo recete eshte e sakte por une brumit i hedh dhe pak qumesht dhe nje koker veze (sigurisht duke pakesuar sasin e ujit) kur e gatuaj per familjaret e mi.

  Pëlqejeni

 6. nese perdorim maja te thate( pluhur) sa duhet te perdorim per 500 gr miell? po patet mundesi te ma thoni duke marre si mase lugen dhe jo gr pasi skemi peshore.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.