Rizoto milanez (me shafran)

Rizoto me shafran eshte nje pjate shume antike, tipike e Italise se Veriut (Lombardise). Eshte i thjeshte per tu pregatitur, i shijshem, i lehte dhe me nje ngjyre te verdhe te kendeshme. Sipas deshires gjithashtu mund ti shtohen edhe kerpudha, salcice apo fruta deti.
Perberesit per 4 persona

  • 400gr oriz per rizoto (psh Carnaroli)
  • 100gr gjalp
  • 150gr djath Grana (apo djath tjeter kackavall te forte)
  • 1 liter leng mishi (apo leng te pregatitur nga koncentrate)
  • 1/2 gote vere te bardhe
  • 1 qepe te vogel
  • 1 bustine shafran

Fillimisht vendosim lengun e mishit te zieje ne nje tenxhere te cilen duhet ta mbajme gjithmone ne vlim. Ne mungese te tij, mund te perdorim 2 kuba koncentrate vici te cilat i kemi shkrire ne 1 liter uje.

Ne nje tigan te madh kaurdisim qepen e grire holle me gjysmen e gjalpit (gjalpi duhet vetem te shkrije dhe jo te skuqet) ne zjarr te avashem duke i perziere here pas here me nje luge druri. Shtojme orizin dhe vazhdojme perzierjen derisa ai ta kete thithur komplet gjalpin. Pas kesaj, ne zjarr te forte, e shuajme perberjen me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje plotesisht.

2 mendime mbi “Rizoto milanez (me shafran)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.