Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe

makarona me kungull dhe salcice

Sot po iu paraqesim nje recete te thjeshte dhe shume te shijshme te cilen mund ta pregatisni edhe ne momentin e fundit. Behet fjale pikerisht per makaronat flutur, nje forme kaq e dashur per femijet, te cilat nen shijen e salçiçes dhe te djathit bebe do te shnderrohen ne nje pjate te preferuar prej tyre.

Perberesit

  • 300gr makarona flutur
  • 400gr kungull, ne kubik te vegjel
  • 100gr salçiçe te fresket, te ndare ne copa
  • 4 djath bebe
  • 1 luge gjelle gjalp
  • sherebel te freket ose te thate (ose borzilok)
  • kripe
  • piper
  • djath te grire per sperkatje

Ne nje tigan te vogel, kaverdisim pa yndyre copezat e salçiçes se fresket derisa te marrin ngjyre nga te gjitha anet. (salçiçet do te skuqen ne yndyren qe ato vet leshojne).

Ne nje tjeter tigan, kaverdisim kungullin me gjalpin dhe pak sherebele. Nese shija e sherebeles ju duket shume e forte (im bir nuk e pelqen fare) mund ta zevendesojme me borzilok. E rregullojme me kripe, piper, shtojme pak uje dhe e leme te zbutet per disa minuta.

Nderkohe, ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen qe tregohet ne konfeksion.

Kur kungulli te jete gatuar plotesisht, e shtypim pak me pirun derisa te formohet nje lloje pureje, i shtojme salçiçen, djathin bebe dhe se fundi makaronat qe i kemi kulluar. I perziejme mire te gjithe perberesit dhe e sherbejme kete pjate duke e sperkatur me djath te grire apo sherebel/borzilok.

*Keshille: Ne vend te makaronave flutur, mund te perdorni forma te tjera makaronash mjafton qe ato te jene te shkurtra si guaska, kacurrela etj.

Foto nga: https://themeathouseblog.files.wordpress.com

Një mendim mbi “Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.