Gjuhë mace me portokall

Gjuhet e maces jane biskota krokante shume te thjeshta per tu pregatitur; mjafton te keni ne kuzhinen tuaj miell, gjalp, veze dhe sheqer. Emri i tyre derivon nga forma e gjate dhe e ngushte, qe te kujton pikerisht gjuhen e maces. Jane perfekte per te shoqeruar akulloren apo per tu konsumuar bashke me nje filxhan caj ose cokollate te ngrohte. Varianti qe po iu paraqesim me poshte eshte me i shijshem se origjinali, per shkak se brumit i shtohet lekure portokalli e grire holle dhe esence nga lulet e portokallit.
Perberesit per rreth 25 biskota

  • 50gr miell
  • 50gr gjalp
  • 50gr sheqer pluhur
  • 1 te bardhe veze mesatare
  • lekuren e gjysme portokalli
  • pak arome lule portokalli

Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin dhe vezen nga frigoriferi dhe i leme ne temperature ambjenti per afer 3 ore.

Ne nje ene bashkojme gjalpin e zbutur me sheqerin pluhur dhe i punojme me nje luge druri (ose me dore) derisa te formohet nje mase kremoze. Shtojme pak nga pak miellin e situr, te bardhen e vezes, aromen e luleve te portokallit dhe lekuren e gjysme portokalli te grire holle (ne lekuren e portokallit nuk duhet te kete pjese te bardha e cila i jep hidherim biskotave). Te gjithe keta perberes i perziejme shume mire me luge druri ose me ndihmen e nje mikseri duke formuar ne kete menyre nje brum homogjen.

E vendosim brumin ne nje xhep pasticerie dhe mbi nje tave te shtruar me leter furre, formojme shirita te gjate rreth 1.5 cm dhe te barazlarguar nga njeri tjetri (gjate pjekjes, biskotat hapen dhe mund te bashkohen me njera tjetren). I pjekim ne furre te parangrohur ne 160grade per rreth 20 minuta derisa te marrin nje ngjyre te arte ne anet e tyre. Kur pjekja te kete perfunduar, akoma te nxehta i heqim nga letra e furres me ndihmen e nje spatule dhe i vendosim te ftohen ne nje pjatance apo pjate te madhe. Keto biskota mund te ruhen shume mire ne nje kuti alumini me kapak.

*Keshille: Ne momentin qe gjuhet e maces sapo kane dale nga furra, jane shume te lakueshme prandaj mund ti punojme me dore per ti dhene formen qe deshirojme; te nje spirale, te nje patkoi etj. Nese doni te pregatisni biskotat origjinale, shtoni nje bustine vanilje ne vend te lekures se portokallit dhe aromes se luleve te portokallit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.