Marmalatë qitro

Marmalata e qitros karakterizohet nga shija e saj paksa e hidhur, por teper e shijshme dhe aromatike. Ky frut i cili ben pjese ne familjen e agrumeve, perdoret kryesisht ne pregatitjen e embelsirave duke qene se nuk mund te konsumohet ashtu si portokalli, limoni apo mandarinat per shkak te lekures se trashe qe ka dhe frutit te pakten ne brendesi.
Perberesit per marmalaten

  • 1kg qitro
  • 1kg sheqer
  • 1/2l uje

Shpojme me nje kunje dhembesh qitrot vetem ne siperfaqe pa shkuar shume ne thellesi. I vendosim ne nje ene me uje te ftohte derisa te mbulohen plotesisht dhe i leme ne kete menyre per 3 dite me rradhe duke ia nderruar ujin mengjes dhe darke (1 here ne 12 ore). Pas 3 ditesh i heqim nga uji, i shplajme dhe i presim ne thela ose ne feta te holla duke eleminuar berthamat, i peshojme dhe ne baze te peshes se tyre llogarisim sasine e ujit dhe te sheqerit qe do ti shtojme. Vendosim thelat e qitros ne nje tenxhere dhe hedhim uje sa gjysma e peshes se qitrove duke i lene te ziejne ne zjarr te avashem per 10 minuta pasi te kene marre vale. Pas kesaj kohe shtojme aq sheqer sa eshte edhe pesha e qitrove dhe e perziejme marmalaten here pas here per te evituar qe te ngjitet ne fund te enes. Kur lengu te jete trashur dhe thelat te jene zbutur, e leme te ftohet dhe e vendosim ne kavanozat perkates ku do ta ruajme ne nje vend te fresket dhe te erret.

2 mendime mbi “Marmalatë qitro

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.