Petulla me sheqer

(foto marre nga giallozafferano.com)

E kush prej nesh nuk i ka provuar te pakten nje here keto petulla me sheqer kaq te shijshme qe na i pregatiste gjyshja per mengjes… Jane fantastike me nje gote qumesht te ngrohte apo nje filxhan caj, dhe kane nje shije qe as femijet tane nuk mund ta humbasin. Tek e fundit te skuqurat nje here ne kaq kohe nuk bejne dhe aq keq apo jo?

Perberesit
  • 500gr miell
  • 250ml qumesht
  • 100gr gjalp
  • 50gr sheqer
  • 25gr maja birre
  • 1 bustine vanilje
  • lekuren e 1 limoni
  • esence limoni
  • pak kripe
Parapregatitje: Nxjerrim gjalpin nga frigoriferi dhe e leme te zbutet ne temperature ambjenti per te pakten 3 ore.

Shkrijme majane e birres ne qumeshtin e ngrohte dhe e perziejme me gishta derisa ne siperfaqe te formohet shkume. Nderkohe ne nje ene te thelle (ku do te punojme brumin) hedhim miellin, sheqerin, vaniljen, lekuren e limonit, esencen e limonit, pak kripe dhe qumeshtin e perziere me majane e birres. E punojme mire brumin me dore derisa te homogjenizohet, shtojme copat e gjalpit dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa minuta derisa te formohet nje mase e bute dhe elastike.

2 mendime mbi “Petulla me sheqer

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.