Copëza mish viçi në verë të kuqe

Kjo pjate, e cila pershtatet shume mire me ditet e ftohta qe po kalojme dhe ato qe na presin, nuk mund te mos shijohet nga adhuruesit e mishit te kuq. Keto copeza vici te kaurdisura me perime dhe te shuara me vere te kuqe, mund te shoqerohen fare mire nga nje sallate e fresket apo nga nje garniture jo shume kalorike. Mund t’a gatuani sipas menyres klasike, pra duke e ziere per rreth 1 ore e gjysme, ose ne tenxhere me presion e cila do t’iu kurseje trecerekun e kohes.
Perberesit per 4 persona

 • 800gr mish vici pa dhjam
 • 1 qepe mesatare
 • 1 karrote te madhe
 • 2 dege selino
 • 1 domate te madhe ose 3 luge salce domatesh
 • 1 liter leng te pregatitur me koncentrate vici
 • 1 gote vere te kuqe
 • 4 luge vaj ulliri
 • pak gjalp
 • miell
 • kripe
 • piper

Lajme dhe presim shume holle qepen, karroten dhe deget e selinose duke i kaurdisur ne nje tenxhere ku kemi shkrire pak gjalp dhe vaj ulliri. I leme ne kete menyre ne zjarr mesatar derisa qepa te behet transparente dhe vazhdojme me pregatitjen e mishit.

4 mendime mbi “Copëza mish viçi në verë të kuqe

 1. Valmir, zakonisht kubat e koncentrates shkrihen ne gjysme litri uje. Une kam rekomanduar 1 liter, sepse ka nga ata e gatuajne kete recete ne tenxhere me presion, dhe me beso qe aq eshte mese e mjaftueshme. Po te lexosh me kujdes, gjithashtu kam theksuar qe “i shtojme uje nese eshte e nevojshme” dhe nese pregatitet me menyren klasike sigurisht qe eshte.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.