Qofte në supë me vezë dhe limon (Youvarlakia Avgolemono)

Ne keto dite te ftohta dimri, cfare do te na ngrohte me shume se nje supe e ngrohte me veze, limon dhe mish te grire? Kjo recete eshte nje alternative e supes me veze dhe limon te zakonshme qe jemi mesuar te pregatisim ne shtepi, por i shtohen edhe keto qofteze te vogla te cila e bejne akoma edhe me te shijshme.
Perberesit per 4 persona

Per qoftet:

 • 500gr mish te grire
 • 150gr oriz
 • 1 qepe te thate te vogel
 • 2 veze
 • 3 luge majdanoz te grire holle
 • kripe
 • piper te zi

Per supen:

 • 700ml uje
 • 1 veze
 • 4 luge gjelle leng limoni
 • 2 luge majdanoz

Kalojme ne mikser qepen e lare dhe te pastruar dhe ia shtojme mishit te grire bashke me 2 vezet, orizin, majdanozin, kripen dhe pak piper duke i perziere mire te gjithe perberesit derisa te formohet nje mase homogjene. Formojme me dore qofte te vogla sa nje kokerr arre te cilat i hedhim nje nga nje ne ujin qe zien me pak kripe. I gatuajme ne kete menyre per rreth 15 apo 20 minuta derisa orizi te jete zbutur plotesisht dhe me ndihmen e nje luge i heqim nga lengu duke i lene ne nje ane.

15 mendime mbi “Qofte në supë me vezë dhe limon (Youvarlakia Avgolemono)

 1. E preferoj shume kete recete, panvaresisht se vete nuk e kam gatuar dhe shijuar, se shpejti do ta gatuaj dhe pa dyshim qe do te kenaqem.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.