Torta e gjyshes

Torta e gjyshes eshte nje embelsire tipike italiane me origjine nga Liguria, por e perhapur edhe ne Toskane. Perbehet nga brume i shkrifet mbuluar me stika pishe dhe sheqer pluhur e cila fsheh nje mbushje shume te shijshme kremi pasticerie.
Perberesit per torte me diameter 24-26cm

Per brumin e shkrifet

 • 400gr miell
 • 200gr gjalp
 • 150gr sheqer pluhur
 • 3 te verdha vezesh
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

Per kremin e pasticerise

 • 700ml qumesht
 • 85gr miell
 • 5 te verdha vezesh
 • 150gr sheqer
 • pak lekure limoni
 • 1 bustine vanilje

Per zbukurim

 • 100gr stika pishe
 • sheqer pluhur

Pregatisim brumin e shkrifet sipas recetes qe do ta gjeni ketu, por duke respektuar dozen e perberesve qe kerkohen per kete torte. Kur brumi te jete gati, e mbeshtjellim me nje leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten gjysme ore.

Nderkohe pregatisim kremin e pasticerise sipas recetes qe do ta gjeni duke klikuar ketu, por gjithmone duke respektuar dozat me siper. Kur kremi te jete gati, e leme te ftohet per disa minuta dhe nxjerrim nga frigoriferi brumin e shkrifet.

9 mendime mbi “Torta e gjyshes

 1. Nuk i bej dot download, nuk hapet faqja. Une nuk kam internet ne shtepi keshtu qe preferoj t’i printoj dhe me pas i gatuaj. Nga perberesit qe ka, duket e shijshme, por une nuk i printoj dot. Te lutem a mund t’i kontrolloni faqet e publikuara sepse disa jane qe hapet e disa nuk hapen. Faleminderit

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.