Recetat e fëmijëve: Oriz me perime të kopshtit

Te besh te mundur qe femijet tane te hane fruta dhe perime nuk eshte e thjeshte. Por te gjithe e dime qe kjo eshte e detyrueshme per te mundesuar rritjen e shendetshme te tyre. Per kete arsye po iu propozojme receten e meposhteme e cila te gjitha perimet i ka te grira ne mikser, ne forme pureje, ne menyre te tille qe femija te “mos e kuptoje” se cfare realisht permban pjata.
Perberesit per 1 femije

  • 30gr oriz
  • 60gr perime (patate, kungull, karrota, bizele, pak qepe)
  • 10gr vaj ulliri
  • 5gr djath parmixhano
  • pak kripe

Lajme dhe presim te gjitha perimet ne copa shume te vogla, vendosim qepen e grire holle ne nje tenxhere me pak uje dhe e leme derisa te zbutet. Shtojme perimet e tjera, i rregullojme me pak kripe dhe i ziejme te gjitha duke i shtuar here pas here uje ose leng mishi derisa te jene zbutur plotesisht. Kur te jene gati, i kalojme ne mikser bashke me lengun e tyre derisa te formohet nje mase homogjene.

Ne nje ene tjeter ziejme pak oriz ne uje dhe kur te jete zbutur e perziejme me “salcen” e pregatitur me siper. I shtojme nje luge te vogel vaj ulliri dhe pak djath parmixhano.

2 mendime mbi “Recetat e fëmijëve: Oriz me perime të kopshtit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.