Recetat e fëmijëve: Oriz tringjyrësh

Perberesit per 1 femije

  • 50gr oriz
  • 70gr perime (bishtaja jeshile te holla dhe karrota)
  • 1 te verdhe veze te ziere
  • 5gr djath parmixhano te grire (1 luge te vogel)
  • pak gjalp (ose 10gr vaj ulliri=1 luge te vogel)

Pastrojme karrotat dhe bishtajat jeshile te fresketa duke i hequr anet dhe fijet (nese kane), i presim ne copa te vogla dhe i hedhim ne nje tenxhere me dy filxhan uje (ose leng mishi). I ziejme keto perime per disa minuta, shtojme orizin dhe e leme ne kete menyre derisa ky i fundit te zbutet plotesisht. Ne perfundim, pjates i hedhim pak gjalp (ose vaj ulliri), nje luge te vogel djath parmixhano te grire dhe e sperkasim me te verdhen e vezes se ziere te therrmuar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.