Biskotat e Krishtlindjes

Nese cdo vit blini nga nje zbukurim te ri per te varur ne pemen e Vitit te Ri, kete vit beni nje perjashtim! Ne ju propozojme biskotat e Krishtelindjes te cilat pervecse jane shume te thjeshta per tu realizuar, do vleresohen edhe nga femijet tuaj. Beni nje vrime te vogel tek biskotat e pa futura akoma ne furre, lidhni nje fjongo te kuqe dhe varini ne peme. Ne kete menyre, dite pas dite, do te ndjeni akoma dhe me shume atmosferen festive duke u embelsuar.
Perberesit per rreth 30 biskota

  • 250gr miell
  • 100gr sheqer pluhur
  • 30gr gjalp ne temperature ambjenti
  • 1 veze mesatare
  • 1 bustine vanilje
  • 1/2 luge pluhur pjekes
  • forma biskotash te ndryshme (yje, floke debore, zemra etj)

Ne nje ene te thelle rrahim gjalpin me sheqerin me ndihmen e nje mikseri derisa te formohet nje mase e verdhe me ngjyre te zbehte. Shtojme vezen, vaniljen pluhur, miellin, pluhurin pjekes dhe vazhdojme rrahjen me nje tel vezesh derisa te perftojme nje brume te bute dhe elastik. I japim brumit formen e nje disku, e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore derisa te forcohet.

3 mendime mbi “Biskotat e Krishtlindjes

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.