Fazan në verë të kuqe

Receta qe po iu propozojme sot eshte nje pjate e dyte shume e vecante dhe e shijshme te cilen mund ta pregatisni ne ditet e festave edhe pse mund te mos jeni shume ekspert ne kuzhine.
Perberesit per 4 persona

 • 1 fazan afersisht 1kg
 • 2 qepe te vogla
 • 1 karrote
 • 2 dege selinoje
 • 150ml vere te kuqe (1 gote)
 • 150ml leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate)
 • 1 thelpi hudher
 • 1 gjethe dafine
 • disa dege majdanoz
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • pak miell
 • kripe
 • piper

Pastrojme mire fazanin duke i ruajtur melcine, e fshijme nga uji i tepert dhe e lidhim me nje spango kuzhine ne menyre qe te ruaj formen e tij. E kriposim dhe e piperosim ne brendesi dhe e vendosim te kaverdiset ne nje tigan te madh me dy luge vaj ulliri dhe pak gjalp duke e kthyer disa here.

2 mendime mbi “Fazan në verë të kuqe

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.