Shkopinj me proshutë krudo

Nese deshironi qe ne tavolinen tuaj festive te kete gatime te vecanta, atehere kjo eshte nje nga recetat e duhura. Provoni keta shkopinj te shijshem me proshute krudo, te cilat shoqeruar me salcen tuaj te preferuar do ta bejne atmosferen me te gezueshme.
Perberesit per rreth 12 shkopinj

  • 250gr miell 00
  • 200ml qumesht
  • 50gr ullinj te zinj te prere ne copa te vogla
  • 6 feta proshute krudo
  • 1 luge te vogel maja birre
  • 2 luge vaj ulliri
  • 2 luge te vogla rozmarine te grire (ose 2 gjethe rozmarine te prera holle)
  • salce per shoqerim

Vendosim qumeshtin dhe vajin e ullirit per t’u ngrohur, por pa marre vale.

Ne nje ene te thelle perziejme miellin me majane e birres dhe shtojme pak nga qumeshti i ngrohte derisa te formohet nje brum i bute dhe qe nuk ngjit ne duar. E transferojme kete brum ne tavolinen e punes te lyer me pak miell dhe e punojme per rreth 5 minuta ne menyre qe te behet elastik. E leme te vije ne nje ambjent larg korrenteve te ajrit per 30 minuta.

2 mendime mbi “Shkopinj me proshutë krudo

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.